הכנה למתגייס – צו ראשון

כתבה קצרה ומקיפה על הצו הראשון- הכנה למתגייס כתבה ראשונה
כל מה שצריך לדעת על פרופיל,קב"א,והשלבים האחרים ביום של הצו הראשון.
לפני עשר דקות חזרתם מבצפר, ופתאום שמתם לב למעטפה ירקרקה מנמנמת לה….צו ראשון..ברוכים הבאים לצה"ל- צבא הגנה לישראל.
כן כן, זה מגיע לכל אחד ואחת מאיתנו בערך באמצע י"א, או יותר נכון, קצת לפני גיל 17.

אז בואו ננסה להבין רגע, מה הם רוצים ממכם בכלל פתאום באמצע החיים, אי שם בלשכת הגיוס האזורית?
בעוד שנה וקצת, אולי קצת יותר, יגיע גם זמנכם להתגייס לשירות המדינה. אז כבר מעכשיו, צה"ל רוצה (וצריך) לדעת עליכם קצת יותר לפני שתלבשו ירוק/ חאקי. הוא רוצה לדעת מה מצבכם הבריאותי על כל מה שזה אומר ( רפואי ונפשי), המצב המשפחתי, על הסביבה שלכם, ובקיצור, לדעת מי אתם. ולמה הוא צריך את זה? כדי לדעת לאיזה שירות לשבץ אתכם בבוא היום.
אז מה קורה שם בצו הראשון? זה באמת שלא כזה מפחיד, זה אפילו יכול להיות דיי חביב.
בשעה טובה (ומוצלחת?), הגעתם ללשכת הגיוס ( בבקשה לא לשכוח את הצו ותעודת זהות, תודה). לאחר שמסרתם את הצו תיכנסו ללשכה, ושם תתחילו לעבור בין מספר תחנות שבכל אחת מהן תעברו תהליך שבו ינסו לבנות תמונה דיי מפורטת עליכם.

והתחנות הן כאלו, ולא בהכרח בסדר הזה :
•אימות נתונים- בתחנת אימות הנתונים יושבות מספר עשרות חיילות עם מחשבים, כשפרטיכם כבר מופיעים על המסך. החיילות החביבות יתחילו לעבור על הפרטים כשהן מבקשות ממכם/ ן לאמת את הנתונים. כאן תעברו גם מבחן עברית קצרצר שבו תיבחן יכולתכם לקרוא, לכתוב ולהבין משפטים ומילים בעברית. יקיראו לכם/ן שני משפטים אותם תצטרכו לכתוב ולהסביר מילה אחת מתוכם כמו למשל : "אורות הכרך" (זה מה שהיה לי). לא כזה נורא נכון?
•בדיקות רפואיות- רבות סופר על התחנה ה"נוראית" הזאת, הרוב שמועות או סתם דברים לא נכונים. מה באמת קורה כאן? שום דבר מיוחד. אתם/ן תיכנסו לחדר שבו יושב רופא/ ה. שם יבדקו את לחץ הדם שלכם, משקל, גובה ושאר ירקות. כמו כן יבדקו את הראייה שלכם והאם אתם סובלים מעיוורון צבעים. לאחר מכן תתבקשו להישאר בתחתונים בלבד ולאחר מכן תעברו בדיקה של האשכים [לבנים בלבד מן הסתם 🙂 ]. עכשיו שימו לב- אלא אם כן רופאים מבוגרים בני 50+ עוושים לכם את זה, לאף אחד אין כאן תגובות לא רצוניות, והמבין יבין, אז הסירו דאגה מליבכם. לאחר מכן תעברו בדיקה דומה אצל יו"ר הוועדה הרפואית. מה שנקבע כאן הוא למעשה הפרופיל הרפואי שלכם. והוא מחולק כך:
21- לא כשיר לשירות
42- לא כשיר זמנית
64- כ"מ,=כושר מוגבל, לא כשיר לשירות קרבי
72- יח"ש- שיריון, תותחנים ומקצועות מסוימים בחיל- הים.
82-97 – חי"ר ויח´ ההתנדבות.
זה המקום להזכיר את הטופס הרפואי המצורף לצו הראשון. במעטפה של הצו תקבלו גם טופס אותו תמלאו מצד אחד, ואת הצד השני ימלא רופא המשפחה שלכם ויחתום עליו. את הטופס הזה אתם תשלחו לפני מועד הצו הראשון.
•מבחנים פסיכוטכנים- בתחנה זאת יבקשו לקבוע את הדפ"ר שלכם- דירוג פסיכוטכני ראשוני. מה הכוונה? כאן תעברו מבחן ממוחשב שיבדוק את היכולות השכליות הגבוהות ( או שלא) שלכם. מה יבדקו? הבנת הנקרא, חשיבה כמותית ועוד. זאת תחנה ארוכה למדיי, והעסק נמשך כשעתיים. כיצד הדפ"ר מחולק? הדפ"ר הינו ציון במספרים עגולים מ- 10 ועד 90כשמהציון 60 ומעלה, החייל מתאים לקצונה.
אין מה לדאוג- לא צריך להתכונן למבחנים האלו.
•התחנה האחרונה שלנו- הראיון האישי….בתחנה הזאת אתם תיכנסו לראיון אישי אצל מאבחנת פסיכוטכנית אשר תפקידה הוא להכיר אתכם ואת אישיותכם על מנת לקבוע את הצד"כ שלכם- ציון דרך. המאבחנת תנסה להבין האם אתם אנשים חברותיים, מה המצב בבית והאם המושגים "גאווה לאומית" ו"תרומה" אומרים לכם משהו. המאבחנת תקבע צד"כ בין 17- 40, כשמהציון 25 זה נחשב גבוה, 28 מיועדים ליח´ מובחרות, ומעל ל- 30- לטייס.
זהו- נגמר…אפשר ללכת הביתה. עכשיו אתם מלש"בים- מועמדים לשירות ביטחון.
וכך אחרי שכל הנתונים האפשריים נאספו עליכם תקבע הקב"א שלכם- קבוצת איכות. הקב"א נעה בין 44-56, כשמעל 52- החייל
מתאים לקצונה.

אז מה היה לנו? בדיקות רפואיות, אימות נתונים וקביעת נתוני איכות. לא מעט הא?
כל הנתונים הנ"ל ישמרו במחשב הצהל"י, וביום מן הימים הם יודפסו על טופס הנקרא "מנילה".
60 שניות על המנילה- המנילה היא בפי העם אותו הטופס הנשלח למלש"ב לביתו בו הוא מתבקש לדרג את העדפותיו לגבי שירותו הצבאי. אבל למעשה המנילה היא טופס צבאי מסווג שמכיל את פרטיכם האישיים ופרטי האיכות שלכם, המשמש את קצין המיון על מנת לקבוע את שיבוצכם בצבא. אלה היו 60 שניות על המנילה.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *