חיל האוויר – מיונים

חיל האוויר- בית הספר לטיס.

1.)מיונים לקורס טיס:
הטובים לטיס" זו לא רק סיסמא מוצלחת, אלא האמת שמסתתרת מאחורי מיון המועמדים לפני הקורס ומיון החניכים במהלכו. כדי לוודא שלקורס יגיעו המועמדים הטובים והמתאימים ביותר, נערכים לקראתו תהליכי מיון קפדניים, הבנויים ממספר שלבים, הפרושים על פני מספר חודשים.
המיון מתחיל במבחנים הנערכים בלשכת הגיוס, ממשיך ביחידה לרפואה אווירית (ירפ"א) ומסתיים בגיבוש הטיס, שאחריו מתקבלת החלטה סופית לגבי קבלת המועמד לקורס.
במהלך שלבי המיון, נבדקים אצל המועמדים כישורים שונים ומגוונים, בשיטות ובכלים שונים. פריסת תהליך המיון על פני תקופה ארוכה והחלוקה לשלבים שונים, מצמצמות את הטעויות האפשריות בהערכת המועמד ובהתרשמות ממנו. תהליך המיון מבוסס כיום על ניסיון שהצטבר במשך עשרות שנים, בהן ערך חיל-האוויר מיונים לקורס-טיס.

http://www.iaf.org.il/bist/images/a0.jpg
1.)מיונים לקורס טיס:
1.)א.מיונים ראשוניים:
תהליך המיון המפרך של המבדקים לקורס-טיס נפתח, כמו כל דבר בעל נגיעה לגיוס לצה"ל, בלשכת הגיוס. שם נערך השלב הראשון של המבחנים למיועדים לשירות ביטחון (מלש"בים), שעוברים רף מסוים בבחינות הפסיכוטכניות ובראיון ההערכה. הם עוברים מבחנים לבדיקת ולהערכת קואורדינציה, כושר טכני מעשי, תפיסה צורנית, הבנה טכנית עיונית וזריזות ידיים.
המועמדים, שעוברים בהצלחה את שלב הבחינות בלשכת הגיוס, מגיעים ליחידת הרפואה האווירית של חיל-האוויר (ירפ"א), שם הם עוברים סדרת מבחנים נוספת, הכוללת בדיקת חלוקת קשב, מבחני אישיות, תפיסה מרחבית וקריטריונים נוספים.
מי שעובר בהצלחה גם את השלב השני, חוזר לירפ"א ליום בחינות נוסף. ביום זה נערך ראיון עם פסיכולוג, לצורך התרשמות מקצועית מאופיו של המועמד.
כחלק מהליך המיון, עוברים המועמדים גם סדרת מבחנים ממוחשבת, הבודקת קריטריונים המנבאים כושר טיסה.
נשמע מתיש? זו רק ההתחלה.
1.)ב.בדיקות רפואיות:
אחרי שלב המיון הפסיכוטכני, מגיעים המועמדים לבדיקות רפואיות. סבב הבדיקות בירפ"א כולל:
א. בדיקת מעבדה- ספירת דם ובדיקת שתן.
ב. אופטומטריסט- בודק חדות ראייה. רופא עיניים מאשר את הבדיקה ובודק את מבנה העין.
ג. בדיקת שמיעה על-ידי אודיולוג, ובדיקת אף-אוזן-גרון על-ידי רופא, המאשר את בדיקת השמיעה.
ד. בדיקות אק"ג ותפקודי ריאה. רופא פנימי בודק את עברו הרפואי של המועמד.
ה. בדיקות נוספות מתבצעות לפי הצורך. למשל, בדיקת אקו-לב במקרה של איוושה בלב, או בדיקה להערכת בעיה אורטופדית כלשהי.
1.)ג.סעיפים פסולים:
לגיבוש לקורס-הטיס מגיעים מועמדים שהפרופיל הרפואי שלהם הוא 82 ומעלה. אך סעיפים מסוימים פוסלים את קבלתו של מועמד, גם אם הפרופיל שלו גבוה מ-82 עקב הדרישות הרפואיות הבלתי-מתפשרות מאנשי צוות אוויר, סעיפי פרופיל רבים עלולים לפסול מתגייס מקבלה לקורס-טיס.
ארבעה מהבולטים והמוכרים שבסעיפים הפוסלים הם:
א. אסטמה פעילה, שהמועמד עדיין סובל ממנה. אסטמה בילדות טעונה בדיקה, ולא תמיד פוסלת קבלה לקורס-טיס.
ב. מיגרנות.
ג. בעיות אורטופדיות קשות. אם הבעיה קלה- למשל, שבר ישן שהתאחה, אורטופד עשוי להמליץ על קבלת המועמד לקורס.
ד. בעיות שמיעה- בעיית השמיעה הקלה ביותר פוסלת קבלה לקורס-טיס.
פעמים רבות, לאור הבדיקות המפורטות שנעשות בירפ"א, מתגלה שהפרופיל הרפואי המתאים למועמד נמוך מזה שנקבע בבקו"ם, ומובן שאינו מאפשר את קבלתו לקורס. הוא נשלח בחזרה לבקו"ם, עם המלצה להורדת פרופיל.
1.)ד.גיבוש טיס:
מבחן המיון הקשה ביותר בדרך לקורס-טיס הוא, ללא ספק, הגיבוש.
המועמדים שעוברים בהצלחה את שלב הבדיקות הרפואיות מגיעים לגיבוש- סדרת מיון הנמשכת חמישה ימים, ומורכבת ממאמץ גופני מרוכז, בשילוב עם תרגילי מחשבה, מנהיגות, התמודדות עם מצבי לחץ ואלמנטים נוספים. הרכבה המפורט של הסדרה חסוי.
מפקדי הכיתות (המ"כים) בגיבוש הם חניכים בשלב המתקדם בקורס-הטיס. אין בגיבוש הבדלים בדרישות בין בנים לבנות, פרט להתאמות מסוימות בדרישות הפיזיות, על-פי המלצות הרופאים. כל המאמצים הגופניים נעשים תחת פיקוח ובהתאם לסרגל מאמצים מחושב.
ההשתתפות במיון לצוות-אוויר היא חובה עד תחילת שלב הגיבוש. מועמד שחותם על טופס ויתור להתנדבות לקורס-טיס לא יוכל לחזור אליו בעתיד.
מועמד שהשתתפותו מופסקת עקב סיבה רפואית, יוכל לחזור לגיבוש הבא אם הבעיה נפתרה. לאחר שיקלול נתוני המבחנים, שנערכו לפני הגיבוש בירפ"א, עם הישגי החניך בגיבוש עצמו, מתקבלת ההחלטה הסופית אם לקבל את המועמד לקורס-הטיס. השיקלול הסופי נעשה באקדמיה לטיס.
להורדת חוברת הכנה לקורס הטיס לחץ כאן. (http://www.iaf.org.il/bist/files/bist.doc)
גרסה רבעית מרץ 2004 .
– החוברת מכילה חומר רקע וחזרה במתמטיקה ופיסיקה ברמה תיכונית לקראת סימסטר הלימודים הראשון בקורס הטיס. גרסה רבעית מרץ 2004 .
– החוברת מכילה חומר רקע וחזרה במתמטיקה ופיסיקה ברמה תיכונית לקראת סימסטר הלימודים הראשון בקורס הטיס.
סילבוס פיסיקה (http://www.iaf.org.il/bist/files/syllabus2.pdf)
1 (http://www.iaf.org.il/bist/files/syllabus2.pdf)
סילבוס עקרונות מתמטיים לתעופה (http://www.iaf.org.il/bist/files/syllabus.pdf) חוברת הכנה בנושא כושר גופני:
חוברת הכנה לבנים (http://www.iaf.org.il/bist/files/boys.ppt)
חוברת הכנה לבנות (http://www.iaf.org.il/bist/files/girls.ppt)
לתשומת ליבך – השימוש בחוברת באחריותך בלבדהוראות הורדה לכלל הקבצים:
1. יש ללחוץ על עם הלחצן הימני בעכבר על הקישור.
2. לאחר פתיחת התפריט בחרו באפשרות "…Save Target As"
3. שימרו את הקובץ במקום הרצוי.
2.)שלבים ומקצועות:
לא לשווא נחשב קורס-הטיס לקורס היוקרתי ביותר בצה"ל.
אורכו, 36 חודשים, האינטנסיביות שלו והמיון הקפדני של צוות מדריכיו, גורמים לכך שרק מעטים זוכים להגיע לסופו ולענוד את כנפי הטיס.
הקורס מורכב מחמישה שלבים. ארבעה שלבים בני חצי שנה, והחל מיולי 2002 – גם שנה אחת של לימודים אקדמיים.
שני השלבים הראשונים, מכין ובסיסי, מעניקים לפרח-הטיס את היסודות שיהפכו אותו לאיש צוות-אוויר בעתיד. בהמשך, בשלב הראשוני, מחולקים החניכים למקצועות צוות-האוויר השונים, על-פי התאמתם. לאחר מכן, הם פונים ללימודים אקדמיים באחד מארבעה מסלולי לימוד, שמקנים להם בתום הקורס, תואר ראשון מאוניברסיטת בן-גוריון.
לאחר שנת הלימודים מגיעים החניכים לשלב המתקדם של קורס-הטיס – השלב האחרון, העוסק במיומנויות טיסתיות מתקדמות.
2.)א.שלבים ראשוניים:
שלב המכין:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b1a.jpg
סוף סוף הקורס מתחיל. לאחר שעבר את הגיבוש, מתחיל החניך את דרכו בקורס-הטיס בשלב המכין, שאורכו כשישה חודשים.
בשלב זה נדרשים החניכים למשמעת נוקשה, שכוללת דרישות גבוהות להופעה מצוחצחת ועמידה בזמנים. החניכים חיים ממסדר למסדר וישנים באוהלים, כל זאת כדי להקנות להם את המרכיב העיקרי של שלב המכין: החיילות. שלב המכין כולל טיסות מיון בסנונית, טירונות, קורסים אקדמיים וכמובן שאי אפשר בלי קצת עבודות מינהלה. החניכים מחולקים למספר גפים, שבכל אחד מהם מועברים התכנים בסדר שונה. משך הטירונות שעוברים פרחי-הטיס הוא שמונה שבועות. במסגרת הטירונות עוברים פרחי-הטיס אימונים קשים, וכמו בכל טירונות חי"ר, מושם דגש רב על חיילות, משמעת ואימונים בנשק. בנוסף, מתחילים החניכים בחטיבת לימודי תעופה שתימשך לאורך כל שלבי הקורס.
בנוסף, מתחילים החניכים בלימודים האקדמיים שילוו אותם לאורך כל הקורס. הלימודים בשלב המכין אורכים שבעה שבועות (ששה שבועות לימודים ושבוע לימוד עצמי לקראת המבחנים), ומהווים לימודי יסוד עליהם יתבססו הלימודים בשלבים המאוחרים. המקצועות הנלמדים בחטיבת לימודי התעופה בשלב זה הם מתמטיקה ופיזיקה. הקורסים מועברים על-ידי מרצים אקדמאים מטעם האוניברסיטה, בעלי הכשרה וכישורים מתאימים להוראת הנושאים.
צ'ק סנונית:
הפעם הראשונה (והיחידה) שבה רואה החניך מטוס במשך שנת היסודות היא בטיסות המיון על הסנוניות, המכונות בעגת בית-הספר לטיסה: צ'ק סנונית. הצ'ק הוא אמצעי המיון החשוב והמרכזי בשלב המכין, והוא נמשך כחודש. הצ'ק נפתח בשבוע של לימודים קרקעיים, שבסופו נערכים מבחני הסבה. רק מי שיעבור מבחנים אלה ימשיך את דרכו במכין, ויתחיל את טיסות המיון. הטיסות בסנונית נועדו לבדוק את רמת הטיסה ואת קצב ההתקדמות של החניכים. בשלב זה החניכים לא לומדים לטוס, אלא נדרשים להשתפר מטיסה לטיסה ולהפגין יכולת לימוד סבירה. "לאחר שהחניכים מסיימים את הצ'ק הם לא יודעים דבר על הטסה", מסביר סרן ת,' מפקד קורס מכין. "אנחנו בודקים איך חניך מקבל מטוס לידיים והאם הוא מסוגל לעבוד איתו ולהתקדם. אם בטיסה אחת הם מבצעים פנייה ובטיסה אחרת הם מבצעים הנמכה, אז בטיסה שלאחר-מכן הם יידרשו לבצע פנייה תוך כדי הנמכה בצורה טובה. להטיס את המטוס, לנחות ולהמריא, הם עדיין לא יודעים."
המדריכים בשלב טיסות המיון בסנוניות הם ברובם טייסים מנוסים וותיקים. נסיונם הרב מאפשר להם לבצע ביעילות את תהליך המיון, ולקבוע מי מסוגל להיות טייס, ולמי תופסק ההשתתפות בקורס.
השלב המכין:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b1b1.jpg
כל איש צוות-אוויר הוא בראש ובראשונה קצין לוחם, והשלב הבסיסי מוקדש להכשרת פרח-הטיס למטרות אלה. שלב זה נערך לאחר המכין, ונמשך חמישה חודשים. שלב הבסיסי הוא שלב קרקעי, שבו עוברים החניכים סדרות חי"ר מורכבות, קורס צניחה וסדנת מילוט. זו תקופה פיזית קשה מאוד, במהלכה נבדקת ונבנית יכולת העמידה של כל חניך בתנאים קיצוניים. גם יכולת הפיקוד והמנהיגות של החניכים עומדת במבחן, במהלך המסעות הארוכים והניווטים הליליים. חניכי הבסיסי מחולקים לצוותים, שבראשם עומדים מפקדים- אנשי צוות-אוויר. במסגרת ההסמכה לקצונה, משתתפים פרחי-הטיס במגוון פעילויות, ביניהן קורס צניחה וסדנת מילוט. קורס הצניחה שעוברים החניכים, הוא חלק מאימוני החי"ר של שלב הבסיסי, ובסיומו הם מקבלים כנפי צניחה. בסדנת המילוט לומדים החניכים לנווט בלילה בשטח לא מוכר, ולנצל את הטבע כדי להסתתר ולהסוות את עצמם. הם לומדים כללי הישרדות בתנאים קיצוניים, כמו שמירה על חום הגוף בלילה קר והפקת מים במדבר. כללים אלו, יחד עם הידע הנלמד בקורס צניחה, עשויים לשרת את החניכים בעתיד, אם ייאלצו, כאנשי צוות-אוויר, לנטוש את מטוסם. במהלך השלב, עוברים החניכים גם סדרה של קורסים אקדמיים האורכת חמישה שבועות ומזכה בנקודות לקראת התואר. הנושאים הנלמדים כוללים בין היתר אווירודינמיקה יישומי המחשב, ומבנה המטוס.
טיסות המבחן (הצ'קים):
לאחר שסיימו את שלב הבסיסי וקיבלו סיכות קצין צוות-אוויר, עוברים החניכים תהליך מיון נוסף- טיסות מבחן נוספות. מטרת טיסות מבחן אלה למצוא את המקצוע האווירי המתאים לכל אחד מהחניכים שנמצאו בבסיסי כמתאים להיות לוחמים וקצינים. טיסות המבחן הראשונות נערכות בצוקית, מטוס סילון דו-מנועי ודו-מושבי (מושב אחד לחניך ואחד למדריך). בדומה לטיסות הסנונית, מטרת טיסות מבחן אלה אינה ללמד את החניכים לטוס אלא לבחון את רמתם ואת היכולת העתידית שלהם להיות טייסי קרב.
בתום טיסות המבחן מחליטים על המשך דרכם של החניכים. חלקם יתחילו מסלול הכשרה לטייס קרב, אחרים ימשיכו בתהליך המיון ויבצעו מיון למסוקים, למכונני אוויר או לנווטים. מיון המסוקים מבוצע על מסוק הסייפן, מיון הנווטים מבוצע על מטוס הצופית, ומיון המכוננים נעשה על מטוסי התובלה הכבדים של החיל, רקולס או באוינג 707.
בתום כל סדרת טיסות מבחן מוחלט מי מהחניכים ממשיך בתהליך ההכשרה במקצוע אליו נבחן, מי ממשיך בתהליך המיון למקצוע אווירי אחר ומי מפסיק השתתפותו בקורס.
בכל מבחן מיון מפסיקים הסתתפות בקורס חלק מהחניכים, בשל רמת טיסה שאינה מספקת. חניכים אלה יוסמכו לרוב (אם ירצו) כקצינים במערך התעופה של חיל-האוויר כבקרים, מפעילי כטב"מ או כקציני מודיעין.
השנה הראשונה בקורס-הטיס נקראת שנת היסודות, והיא כוללת את שני השלבים הראשונים בקורס: שלב המכין ושלב הבסיסי.
מלבד טיסות המיון (המכונות "צ'קים"), זהו שלב שנערך כולו על הקרקע.
מטרתה העיקרית של שנת היסודות היא להקנות לפרח-הטיס את מרכיבי האישיות של איש צוות האוויר. במהלך השנה, לומד החניך את יסודות הטיסה, מתחיל בלימודים לקראת קבלת התואר האקדמי, ומושרשים בו דפוסי ההתנהגות של חייל וקצין בחיל-האוויר.
המשך למטה.
2.)א. חלוקה למקצועות:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b2.jpg
בשלב הראשוני, שאורכו כשישה חודשים, מוקנות לפרח-הטיס מיומנויות בסיסיות של הפעלת המטוס. בשלב הזה, בניגוד לשלב הבסיסי, עוסקים פחות בהיבט הלוחם ומתמקדים בבסיס מקצוע הטיסה. החניכים מגיעים לשלב זה לאחר הצ'קים השונים, ומתחילת השלב הם מחולקים למגמות הטיסה השונות. בניגוד לשלבים הקודמים, בשלב זה הלימודים האקדמיים אינם נערכים באופן מרוכז אלא נפרשים על פני כל התקופה. במסגרת חטיבת לימודי התעופה מתרכזים החניכים בהמשך לימודי האווירודינמיקה, בהתאם למגמת הטיסה שאליה מוינו, ובנוסף, עוברים קורס על תולדות צה"ל.
לאחר שנה וחצי נפרדים החניכים מכלי הטיס ומקדישים שנה שלמה ללימודים אקדמיים לקראת קבלת התואר.
עם סיום שנת האקדמיה נפתח השלב המתקדם- האחרון בקורס-הטיס. החניכים כבר רכשו את מיומנויות ההטסה הבסיסיות, ועתה הם רוכשים את מיומנויות התפעול המבצעי של המטוס או המסוק, ובמקביל מסיימים את הלימודים לקראת קבלת התואר. בשלב זה לומדים החניכים את המקצוע האחרון במסגרת חטיבת לימודי התעופה- מערכות נשק, ועוברים קורס נוסף בהתאם למסלול הלימוד. בסופו של השלב המתקדם, יקבלו החניכים את כנפי-הטיס ואת התואר האקדמי. לאחר מכן יעברו הטייסים לקורס האימון המבצעי, ואילו הנווטים והמכוננים יתפזרו בטייסות השונות.
טיס קרב:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b2a1.jpg
ראשוני קרב:
לאחר הפסקה של מספר חודשים חוזרים חניכי ראשוני קרב לאוויר, הפעם על מטוס צוקית, והפעם לא כדי לבחון את רמת הטיסה אלא כדי ללמוד לטוס ולרכוש את היסודות הנדרשים לטייס קרב לעתיד.
הם מתחילים בלימוד יסודות הטיסה, השפעת הגאי המטוס, פניות, תהליכי חירום שונים, המראה ונחיתה.
ואז מגיע הרגע לו מחכה כל חניך: טיסת הסולו הראשונה. המדריך עוזב את תא הטייס, ובפעם הראשונה החניך טס לגמרי לבדו. כל שאר החניכים כבר מחכים על הקרקע לביצוע מקלחת ההרטבה וטקס הבעיטות המסורתיים.
גם תרגילי אירובטיקה נלמדים בשלב הראשוני. מתחילים בתרגילים פשוטים, ובסוף התקופה מסוגל החניך לבצע סידרה אירובאטית מלאה.
במהלך הסדרה רוכש החניך מיומנויות הטסה, שיפוט, זיהוי ותכנון שנדרשים להמשך דרכו כטייס קרב. עד סוף השלב יבצע החניך גם טיסות ניווט, טיסות לילה וטיסות מבנה מסובכות יחסית. בנוסף, יבצעו החניכים תרגולים של נוהלי חרום מסובכים, המרחיבים את ידיעותיהם בתורת הטיסה. אלה שעברו את השלב הראשוני ימשיכו לשנה האקדמית ולאחריה, לשלב המתקדם, כשחלקם המכריע ימשיך במגמת קרב וחלק אחר ימשיך למתקדם תובלה. בשלב הראשוני אין מגמת תובלה.
מתקדם קרב:
בשלב זה מתבצעים האימונים על מטוס קרב מבצעי בחיל-האוויר: הסקייהוק. גם כאן נערכת טיסת סולו לאחר לימוד והסתגלות למטוס החדש. החניכים מתאמנים במספר נושאים חדשים עבורם, כגון: צילום אוויר ותרגילי כוונת שונים, ומתאמנים באופן מעמיק יותר בטיסות המבנה, בטיסות הלילה ובניווט. בנוסף לטיסות ממשיכים החניכים בלימודים האקדמיים שליוו אותם לאורך כל דרכם בקורס.
בשלב זה ניתן דגש רב על הקניית יסודות הטיסה הקרבית, ונערכים אימונים רבים, בהם צריכים החניכים להתחרות זה בזה ולהפגין יכולת גבוהה. החניכים מתאמנים בתקיפת מטרות קרקע, ולקראת סוף השלב הם אף מגיעים לרגע אשר לו מחכה כל טייס קרב- קרבות אוויר.
לאחר הכנות רבות, הכוללות לימודים והכנת מהלכים, מגיע הרגע המיוחל: כל חניך מתיישב בקוקפיט, ועולה לקרב אוויר כנגד חברו לקורס.
טיס מסוקים:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b2c1.jpg
מערך המסוקים בחיל-האוויר התרחב מאוד בשנים האחרונות, מה שמצריך הכשרה מיוחדת של צוותי מערך המסוקים במגוון משימות. באקדמיה לטיס נלמדים נושאים מגוונים, כגון תובלת סער, תקיפה, חילוץ, פינוי נפגעים, סיור ומשימות נוספות.
ראשוני:
לשלב הראשוני מגיעים חניכים שעברו בהצלחה את צ'ק מסוקים. גם כאן ממשיכים לטוס על המסוק עליו נערך הצ'ק, מסוק הסייפן. בתחילה נלמדים יסודות הטסת המסוק, ההמראה הייחודית לו, הריחוף והנחיתה.
בתום הלימוד הראשוני מבצע החניך את טיסת הסולו הראשונה שלו.
בהמשך השלב לומדים החניכים את יסודות הטיסה במסוקים, הטיסה בגובה נמוך, הניווט הייחודי למסוק, תרגול חרומים מורכבים, טיסת מכשירים וטיסת מבנה.
בראשוני מסוקים לומדים החניכים את עולמו המיוחד של טייס המסוק: הקרבה לקרקע, ההתייחסות למכשולים, לומדים להתיידד עם תוואי הקרקע ולהכירם מקרוב. בתחילת האימונים מבוצעים התרגילים הפשוטים יותר, ובהמשכם לומדים החניכים לבצע ניווטים מורכבים, צוברים שליטה במסוק ומבצעים מטלות מורכבות בגובה נמוך ובתנאי קרקע קשים.
חלק מהטיסות נעשות עם מדריך וחלקן עם חבר מהקורס כאיש צוות שני. במסוקים, למעט הטיסה הראשונה אין טיסות סולו, והחניכים חווים את החוויה המיוחדת של טיסה יחד עם חברם מהקורס, לבד במסוק משלהם.
שלב הראשוני מוקדש ליסודות הטיסה והמסוקאות במתקדם יחולקו החניכים לשתי קבוצות, אחת שתוכשר להיות טייסי מסוקי סער והשניה טייסי מסוקי קרב.
מתקדם:
טייס מסוקי סער (מסע"ר):
החניכים המוכשרים כטייסי מסוק סער טסים בינשוף (בלק-הוק), מסוק סער מבצעי מהשורה הראשונה בחיל-האוויר. בתחילת השלב לומדים החניכים לשלוט במטוס, לבצע משימות בסיסיות בטיסה עם מדריך ובלעדיו. בהמשך לומדים החניכים את יסודות הטסה המבצעית, טיסה נמוכה בתנאי קרקע שונים, במבנה, ביום ובלילה. לאחר צבירת ניסיון ולקראת אמצע התקופה מתחילים החניכים לעסוק בעיקר, לשלב את כל המיומנויות והיכולות שלהם ולהתחיל באימונים מול דרישות משימה אמיתיות. כעת על החניך לדמות מצבם של משימה אמיתית: להצליח לנחות ולחלץ פצוע בתנאים קשים, להנחית כוחות, ולהתמודד עם איומים ונתונים בלתי מתוכננים.
בתום הקורס יעברו החניכים קורס אימון מבצעי (קא"מ) בינשוף, ויהפכו במהרה לטייסי מסוק מבצעיים בחיל.
טייס מסוקי קרב (מסק"ר):
החניכים המוכשרים כטייסי מסוקי קרבטסים בקוברה, מסוק קרב מבצעי בחיל- האוויר. כמו חבריהם מטייסת המסע"ר , גם כאן יתחילו בלימוד השליטה הבסיסית במטוס ובהכרת רזי הטיסה המבצעית, כשחלק מהטיסות נעשות עם מדריך וחלק עם חניך אחר במסוק. לאחר צבירת ניסיון על המסוק יתמודדו החניכים עם משימות מורכבות מעולם מסוקי הקרב: טיסה נמוכה, מציאת מטרה, ודימוי של משימות תקיפה.
בתום הקורס עוברים החניכים קורס אימון מבצעי בקוברה ומשם ממשיכים להכשרות בטייסות מסוקי הקרב.
טייס תובלה:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b2d1.jpg
הכשרת טייסי תובלה בבית הספר לטיסה מתקיימת בשלב המתקדם בלבד. להכשרה זו מגיעים חניכים שסיימו בהצלחה את ההכשרה הבסיסית בראשוני קרב או בראשוני מסוקים ונמצאו כמתאימים להיות טייסי תובלה.
במתקדם תובלה יטוסו החניכים במטוס הצופית, מטוס תובלה דו מנועי מתקדם. החניכים לומדים להכיר את המטוס, להטיסו, להמריא ולנחות עמו במצב רגיל (נורמאל בלשון הטייסים), ובחרומים שונים ומשונים (נסו אתם להנחית את המטוס עם מנוע אחד בלבד, רוח חזקה משמאל ומדריך מיומן מימין). להשלמת אימון הטיסה במצב חרום נוסעים החניכים לסימולטור בחו"ל. בהמשך התקופה נחשפים החניכים לתחומים המורכבים יותר של מערך התובלה: טיסות מכשירים ונחיתות בכל מזג אוויר, נחיתות והמראות ממסלולי חרום ועוד. בנוסף להתנסות בהטסת המטוס בתנאים אלה, לומדים החניכים לחשוב ולפעול כקברניטים, כמפקדי המטוס, בכל משימה אותה הם מבצעים. בסיום הקורס עוברים החניכים קורס אימון מבצעי וישתלבו במהרה כטייסים מבצעיים בטייסות התובלה הדו מנועיות. בעתיד יוכלו לעבור לטייסות ה"כבדות" הרקולס ובואינג 707.
נווט קרב:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b2e.jpg
קורס נווטי קרב מתחיל לאחר טיסות צ'ק נווטים. בצ'ק יוחלט מי מהחניכים ממשיך בקורס ומי יפסיק השתתפות, וכן יוחלט בצ'ק על מסלול ההכשרה: נווט קרב או נווט תובלה.
ראשוני נווטי קרב:
בראשוני נווטי קרב טסים החניכים, כחבריהם המוכשרים לטייסים, במטוס הצוקית. החניכים לומדים את עקרונות הטיסה הקרבית: אווירובטיקה, ניווט, מבנה ולילה. יחסית מהר מתקדמים החניכים ומבצעים גיחות מתקדמות של ניווט, גיחות תקיפה במבנים (יותר ממטוס בודד) , קרבות אוויר ויסודות עבודת הצוות. במהלך רוב התקופה יטוסו החניכים בתא האחורי כשמדריכיהם, טייסי קרב מבצעיים בטייסות דו מושביות, יושבים מלפנים.
מתקדם נווטי קרב:
לאחר שלמדו את עקרונות הטיסה הקרבית בראשוני, לומדים הנווטים לעתיד במתקדם את הבסיס למקצועם העתידי. בתחילת השלב יטוסו החניכים שוב בצוקית, הפעם גיחות מורכבות במבנים גדולים. בהמשך יעברו סדרות שונות בהם ירכשו את היסודות להמשך הדרך: סדרת קרבות אוויר בסקיהוק (עיט), בו יטוסו עם טייסי הקרב שסיימו את הקורס חצי שנה לפניהם. בנוסף יטוסו החניכים בסימולטורים שונים וילמדו לטפל בתקלות ומצבי חרום, לבצע יירוטים, ולהכיר את יסודות השימוש בנשק "חכם".
נווט תובלה:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b2h1.jpg
ראשוני נווטי תובלה:
כחבריהם ממערך הקרב, יתחילו נווטי התובלה את מסלול ההכשרה מיד בתום צ'ק הנווטים. מכיוון שאין מטוסי תובלה כבדים בבית הספר לטיסה יטוסו החניכים מבסיס תובלה מבצעי של חיל-האוויר.
החניכים ילמדו את יסודות הניווט במטוס הצופית, ילמדו להזדהות ולהכיר כל נקודה בארץ, וילמדו להתמודד עם מגבלות לא מתוכננות ושינויים במהלך הטיסה ובכל זאת להגיע בזמן המיועד לנקודה הנכונה.
באמצע התקופה יעברו הנווטים לטוס בהרקולס (קרנף), וילמדו את יסודות הניווט במטוס הכבד והמורכב. החניכים יתמודדו עם מהירות טיסה גבוהה הרבה יותר וישתלבו בצוות גדול לביצוע מיטבי של המשימות. החניכים נדרשים לרמת ביצוע ודיוק גבוהה הרבה יותר, ושילוב של מערכות הניווט והמשימה.
מתקדם נווטי תובלה:
במהלך כל התקופה טסים החניכים בהרקולס.
עם כניסת החניכים לתקופת ה"מתקדם" מבוצע רענון קצר על יסודות הניווט והחניכים עוברים לסדרות משימתיות מורכבות המשלבות התמודדות עם טיסות לילה, מודיעין, חרומי מטוס וטיסות לטווח ארוך.
החניכים נדרשים לשילוב הקשה בין הפעלת מערכות מטוס מורכבות, ניווט וביצוע המשימה. כל הטיסות מבוצעות בטייסות המבצעיות בהשתתפות אנשי צוות אויר מבצעיים ומנוסים.
מכונן אוויר:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b2f.jpg
מכונן אוויר (או בשמו האזרחי "מהנדס טיס") הוא איש צוות במטוסי התובלה הכבדים של חיל-האוויר. המכונן אחראי על הפעלת מערכות המטוס השונות (דלק, חשמל, מנוע ועוד) ואחראי כמעט בלעדי לבקרה השוטפת וטיפול במערכות אלה. למכונן תפקיד מרכזי בכל הקשור לניתוח תקלות וטיפול בהם במצב חרום, ובכל הקשור לתקינות המטוס במשימות המורכבות אליהן הוא נדרש. להכשרה כמכוננים מגיעים חניכים לאחר צ'ק קרב או צ'ק מסוקים. בקורס מכשירים מכוננים קרנף וראם. כל חניך טס מתחילת מסלול ההכשרה על המטוס אליו הוא מיועד, ובכך שונה מסלול זה ממסלולי הכשרה אחרים להם יש מטוסי אימון קלים ויעודיים.
ראשוני מכוננים:
הקורס מתחיל בלימוד מעמיק של מערכות המטוס, החניכים מכירים את המערכות על בוריין, ולומדים להפעילן בקרקע ובאוויר. בהתחלה לומדים להפעיל את המערכות ללא תקלות ("בנורמאל"), ובהמשך לומדים לזהות תקלות ולטפל בהן במהלך הטיסה. כדי לתרגל מצבי חרום מורכבים ולהגיע לרמת מיומנות טובה במטוס, נוסעים החניכים לסימולטור יעודי בחו"ל שם הם מתאמנים יחד עם טייסים מבצעיים.
מתקדם מכוננים:
עם כניסת החניכים לתקופת ה"מתקדם" מבוצע רענון קצר על מערכות המטוס והחניכים עוברים לסדרות מורכבות המשלבות התמודדות עם טיסות לילה, מודיעין וחרומי מטוס מתקדמים, הכל בראיה של משימה מבצעית. החניכים נדרשים לשלב בין ניתוח מערכות מטוס, טיפול במצבי חרום (רובם מורכבים) ובסופו של דבר להביא את המטוס לביצוע המשימה. כל הטיסות מבוצעות בטייסות המבצעיות בהשתתפות אנשי צוות אויר מבצעיים ומנוסים. גם בשלב זה נוסעים החניכים לסימולטור כדי להעמיק את הידע וההכרות עם מערכות המטוס וביצועיו וכן לתרגל תקלות מורכבות ומצבי חרום אותם לא ניתן לתרגל באוויר. בתום הקורס ישתלבו החניכים ישירות בטייסות המבצעיות ויתחילו הכשרה לקראת היותם מכוננים מבצעיים.
שנה אקדמית:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b2g.jpg
בתום השלב הראשוני עוברים החניכים מהקוקפיט אל כיתת הלימוד ומתחילים שנה של לימודים אינטנסיביים. השנה האקדמית בקורס-הטיס מתפרשת על פני 12 חודשים ואינה חופפת לשנת לימודים אוניברסיטאית. השנה מחולקת לשלושה סמסטרים בני 13 שבועות כל אחד, ועם סיום כל סמסטר נערכים מבחנים הנוגעים לחומר הנלמד.
תוכנית הלימודים כוללת ארבעה מסלולי לימוד מגוונים:
1. תואר ראשון(B.Sc.) במתמטיקה ומדעי המחשב2. תואר ראשון(B.A.) בניהול טכנולוגיות מידע ובחטיבת מדעים וטכנולוגיה
3. תואר ראשון(B.A.) בכלכלה, בחטיבה לניהול ובחטיבת מדעים וטכנולוגיה
4. תואר ראשון(B.A.) בפוליטיקה וממשל, בחטיבה לניהול ובחטיבת מדעים וטכנולוגיה
החניכים מחולקים למסלולי הלימוד על פי העדפותיהם והישגיהם בלימודים עד כה. במקביל ללימודי המסלול, עוברים החניכים קורסי לימוד נוספים כגון: תולדות חיל-האוויר, מבוא למערכות נשק וניווט ושלושה קורסי אנגלית הכוללים גם לימודי אנגלית תעופתית.
הלימודים נערכים במתחם בית הספר לטיסה, אליו מגיעים המרצים מאוניברסיטת בן-גוריון.
2.)ב. מסדר כנפיים:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b3.jpg
הרגע הגדול הגיע. אחרי שלוש שנים מפרכות, שנראה היה שלעולם לא תסתיימנה, עומדים על מגרש האספלט של בית הספר לטיסה בחצרים עשרות מסיימי קורס הטיס במדים מעומלנים ובנעליים מצוחצחות, ממתינים בדריכות למפקד חיל-האוויר, שיעניק להם את זוג הכנפיים.
את דרגות הסגן הטריות הם קיבלו כבר לפני יומיים, במסגרת טקס חשיפת דרגות, המהווה חזרה גנרלית למסדר הכנפיים.
זהו סופו של קורס-הטיס, ותחילתה של דרך ארוכה. לטייסים מחכים עוד חודשים של אימון בקא"מ, לפני שיהיו טייסים מן המניין. רק אז, יתחילו את שרשרת ההסמכות, שתפתח בפניהם את הדלת אל המבצעים השונים של חיל-האוויר. הנווטים והמכוננים, שאינם עוברים קא"מ, יגיעו היישר לטייסות השונות, ויתחילו במילוי תפקידם כאנשי צוות-אוויר.
ובינתיים, המסדר נמשך. ממעל חולפים מבנים של מטוסים, החל ממטוסי הצוקית של בית-הספר וכלה בחדישים שבמטוסי החיל, ה- F-15 וה- F-16 המבצעים תרגילי אירובטיקה עוצרי נשימה. המטוסים משאירים פסים צבעוניים בשמיים הכחולים, והנה השמות כבר נקראים ברמקול. הבוגרים צועדים לקראת מפקד חיל-האוויר וזוכים בכנפיים הנכספות, המוצמדות לחזם. נפנוף גאה להורים הנרגשים וזהו… הם כבר אנשי צוות-אוויר. בפעם הבאה ינופפו להם מהאוויר.
2.)ג. קא"מ:
קא"מ קרב:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b4a.jpg
בוגרי מגמת קרב נשלחים לחצי שנת טיסה נוספת על מטוס הסקייהוק. אלא שבניגוד לתקופת המתקדם באקדמיה לטיס, בקא"מ, שמתבצע בתוך טייסת קרב מבצעית, ניתן דגש רב על יכולות הלחימה של כל חניך.
הקורס אינטנסיבי מאוד ורצוף אימונים מורכבים, בעיקר של קרבות אוויר בזוגות.
בסוף הקא"מ, מפוזרים הטייסים בין הטייסות השונות, בהתאם לרמת טיסתם וליכולתם האישית בקרבות אוויר.
קא"מ מסוקים:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b4b.jpg
אחד המערכים הפעילים ביותר בחיל-האוויר הוא טייסת אנפות, שבה נערך קא"מ המסע"ר (מסוקי סער). בקורס לומדים החניכים מקרוב על ההזנקות, הפינויים ועל קשת המשימות המבצעיות של הטייסת. קא"מ מסק"ר (מסוקי קרב) נערך באחת מטייסות הקוברה, והוא מכין את הטייסים לקראת המשך שירותם במערך מסוקי הקרב, בטייסות הקוברה והאפאצ'י. כמו בקא"מ קרב, גם כאן לומדים החניכים לעומק על יכולת האש של המסוק, על התחמקות מאיומים, ועל טיסה במתאר מבצעי, לפי תורת הלחימה של חיל-האוויר.
קא"מ תובלה:
http://www.iaf.org.il/bist/images/b4c.jpg
לעומת טייסי הקרב, שנשארים לטוס בקא"מ על הסקייהוק, שהכירו עוד מבית הספר לטיסה, טייסי התובלה הצעירים מתקדמים למטוס חדש: הערבה. הוא גדול יותר מהזמיר, וגם כאן הקא"מ מתבצע בתוך טייסת תובלה מבצעית לכל דבר. הטייסים נוטלים חלק בגיחות תובלה מסוגים שונים כטייסי משנה, וצוברים נסיון טיסתי, שיעזור להם בעתיד, כשיפוזרו בין טייסות התובלה השונות.
3.) מטוסי בית הספר:
בבית-הספר לטיסה זוכים פרחי הטיס לערוך הכרות ראשונה עם מטוסי חיל-האוויר. חלק מהמטוסים ישמשו אותם גם בעתיד, בפעילותם המבצעית בחיל כטייסים מן המניין, ואילו אחרים נמצאים בשימוש רק בבית-הספר, ובעזרתם עוברים החניכים את ההדרכות ואת האימונים.
סקיהוק:
http://www.iaf.org.il/bist/images/skyhawk.jpg


צוקית:
http://www.iaf.org.il/bist/images/zukit.jpg


סנונית:
http://www.iaf.org.il/bist/images/snunit.jpg


צופית:
http://www.iaf.org.il/bist/images/zufit.jpg


בואינג:
http://www.iaf.org.il/bist/images/boing.jpg


הרקולס:
http://www.iaf.org.il/bist/images/hercules.jpg


סייפן:
http://www.iaf.org.il/bist/images/sayfan.jpg


קוברה:
http://www.iaf.org.il/bist/images/cobra.jpg


ינשוף:
http://www.iaf.org.il/bist/images/yanshuf.jpg


3.) שאלות נפוצות:
כיצד מתקבלים לקורס-טיס?
לאחר התייצבות בלשכת הגיוס וקבלת נתונים ראשוניים, מוזמנים מועמדים, שנתוניהם נמצאו מתאימים, לתחילת מיוני צוות אוויר על-פי הסדר הבא: א. מבדקים ראשוניים בלשכת הגיוס. ב. מבחני נייר ועפרון ביחידת המיון החיילית. ג. ראיון ובדיקות רפואיות. העוברים בהצלחה את שלושת השלבים הנ"ל מוזמנים לגיבוש צוות אוויר. המועמדים שיעברו בהצלחה את הגיבוש יתחילו את קורס-הטיס.
אני מועמד לשירות ביטחון, ולא קיבלתי זימון לקורס-טיס. מה יכולה להיות הסיבה לכך ומה עלי לעשות?
הסיבה לאי-קבלת הזימון יכולה להיות פסילה רפואית (פרופיל לא מתאים, למשל) או אי-עמידה בנתונים הראשוניים, שנקבעו בלישכת הגיוס. אם ברצונך לבקש לגשת למבדקים, עליך להפנות בקשה למדור הפסיכוטכני בלישכת הגיוס הקרובה למקום מגוריך.
האם לימודים במגמה ריאלית בתיכון הם תנאי קבלה הכרחי לקורס-טיס?
לא. ניתן להתחיל מיונים לקורס-טיס לאחר סיום כל מגמה בתיכון.
האם יש צורך בתעודת בגרות בכדי להתקבל לקורס-הטיס במתכונתו החדשה?
תעודת בגרות מלאה נדרשת לצורך הלימודים האקדמיים במסגרת קורס-הטיס. עם זאת, מועמדים אשר אינם בעלי תעודת בגרות מלאה, יוכלו להתקבל לקורס באישור מיוחד של אוניברסיטת בן-גוריון.
קיבלתי זימון למבדקים לקורס-טיס. האם חובה עלי לקחת חלק במבדקים?
כן. הזימון למבדקים מתבצע ב"צו פוקד", וחובה עליך להשתתף בהם.
לא הצלחתי להתקבל לקורס-טיס. האם תינתן לי אפשרות לנסות שוב?
ככלל, לא ניתן לנסות ולהתקבל שוב לקורס-טיס. במקרים חריגים, ניתן לפנות ולבקש זאת שוב לאחר שנת שירות אחת לפחות בצה"ל.
היכן משובץ חניך שמופסקת השתתפותו בקורס-טיס?
חניך, שהשתתפותו מופסקת בשנה הראשונה של קורס-הטיס, מופנה בדרך-כלל לבקו"ם, לצורך שיבוצו מחדש בצה"ל. צוער, שהשתתפותו מופסקת בשנה השנייה של קורס-הטיס, רשאי להמשיך לשרת בחיל-האוויר כקצין.
האם לקצינים יש סיכויים טובים יותר להתקבל לקורס-טיס?
לא. כל מתנדב לקורס-טיס נמדד על-פי כישוריו בלבד. ההקלה היחידה לקצינים היא פטור מהגיבוש. קצינות, לעומת זאת, מכיוון שאינן בוגרות בה"ד 1 (בית-הספר לקצינים), חייבות בגיבוש כמו שאר המועמדים.
האם חייל משוחרר יכול להגיש את מועמדותו לקורס-טיס?
ללא. אין אפשרות להתנדב לקורס-טיס לאחר סיום השירות הצבאי, גם לא כאיש מילואים. לקורס-טיס רשאים להתנדב רק מועמדים לשירות ביטחון, חיילים בשירות סדיר ואנשי קבע. זאת, בתנאי שגילם אינו עולה על 23. עתודאים, לעומת זאת, יכולים להגיש את מועמדותם עד גיל 24.
אני חיילת בשירות חובה בצה"ל. אל מי עלי לפנות כדי לקבל זימון למבדקים לקורס-טיס?
עליך לפנות למדור גיוס לצוות אוויר, באמצעות קצינת הת"ש ביחידה, על-גבי טופס 55-3 (טופס התנדבות). אם נתוניך יענו על הקריטריונים, תזומני לביצוע מבדקי צוות-אוויר.
האם הדרישות מהבנות המשרתות בקורס-טיס שונות מהדרישות מהבנים?
לא. המאמץ הנפשי והפיזי שנדרש מהחניכים ומהחניכות – זהה.
באיזה שלב של קורס-טיס החניך יודע בוודאות שיסיים את הקורס?
לקראת סיום קורס-הטיס, כשבועיים לפני מסדר הכנפיים, מתקיים דיון הסיכום של הקורס. בדיון זה מעביר בית הספר לטיסה את הבוגרים לרשות חיל-האוויר, להמשך שיבוץ בטייסות ובקא"מים. רק לאחר דיון זה יודע כל חניך בוודאות כי סיים את הקורס.
שאלות בנושאים אקדמאים:
האם השתנה מסלול ההכשרה של אנשי צוות האוויר בעקבות שינוי מבנה קורס-הטיס?
מסלול ההכשרה הבסיסי לא השתנה, מלבד העובדה כי לקורס נוספה שנת לימודים אקדמיים לאחר שנה וחצי של מיון והכשרה.
כיצד ניתן לסיים תואר ראשון במהלך שנה אחת בלבד?
השנה האקדמית בקורס-הטיס אינה חופפת לשנה אוניברסיטאית, אלא מורכבת משלושה סמסטרים. בנוסף, עוברים החניכים קורסים אקדמיים שונים, שפרושים לאורך כל שלבי הקורס. בסך-הכל, זוכים החניכים בקורס-הטיס למספר שעות לימוד זהה למספר השעות הניתנות במסגרת הלימודים באוניברסיטה רגילה בתואר ראשון תלת-שנתי.
האם אוכל להתנדב לקורס-טיס ולא להצטרף ללימודים האקדמיים?
לא. הלימודים האקדמיים הם חובה, ומהווים תנאי לקבלת כנפי הטיס. יחד עם זאת, חשוב לציין כי גם המתכונת הקודמת של קורס-הטיס כללה לימודים קרקעיים מקיפים, שהיוו תנאי לסיום הקורס.
על פי אילו קריטריונים יחולקו החניכים למסלולי הלימוד השונים?
החלוקה למסלולי הלימוד מתבצעת בהתאם לרצון החניך ובכפוף להישגיו הלימודיים בקורס.
אני עתודאי בעל תואר ראשון, האם אוכל להתנדב לקורס-טיס במתכונתו החדשה?
בהחלט כן. עתודאים בעלי תואר ראשון רשאים להתנדב לקורס-טיס ולא יחויבו בשנת האקדמיה.
מהי ההתחייבות לשירות קבע הנדרשת מבוגרי הקורס בעקבות השינוי במתכונתו?
בוגרי קורס-טיס נדרשים להתחייב ל-9 שנות שירות קבע, מיום קבלת הכנפיים.
שאלות בנושאים רפואיים:
האם אסטמה קלה פוסלת מקבלה למגמת מטוסי קרב בקורס-טיס?
אסטמה (או בשמה העברי "גנחת הסימפונות") הינה מחלה העלולה להשפיע על תיפקוד איש צוות אוויר בסביבה התעופתית. איש צוות אוויר חולה אסטמה עלול לקבל התקף פתאומי עקב לחץ או עקב קירבה לחומרים כימיים בתא הטייס. לפיכך, יש חשיבות רבה לדיווח מהימן על פרטי המחלה וחומרת התסמינים על-ידי המועמד. אם מדובר במחלה בדרגת חומרה נמוכה, ללא ביטוי בשנים האחרונות, נערכות למועמד בדיקות מקיפות ומדוקדקות, ועל-פי תוצאותיהן מחליטים על כשירותו לטיס. אולם, אם מדובר במחלה בדרגת חומרה גבוהה ובעלת ביטוי תכוף, ייפסל המועמד.
בילדותי סבלתי מהפרעות נשימה, שחלפו עם השנים. האם אוכל להתקבל לקורס-טיס?
הפרופיל הרפואי הנקבע בלישכת הגיוס הוא הקובע התאמה לתחילת המבדקים לצוות אוויר. אם הפרופיל שייקבע לך לא יפסול אותך מזימון למבדקים, תוזמן לבצעם. בכל מקרה, ייערכו לך בדיקות נוספות ביחידת הרפואה האווירית של חיל-האוויר (ירפ"א), וקביעה סופית על כשירות רפואית לקורס-הטיס – נתונה בידם.
יש לי אלרגיה לאבק. האם אוכל להתקבל לקורס-טיס?
כל איש צוות אוויר בחיל-האוויר נחשף לתנאי נשימה קשים, ולכן אלרגיה לאבק, שמתבטאת בסימנים הקשורים בדרכי הנשימה העליונות כגון: נזלת כרונית, כאבים מעל מערות האף, קשיי נשימה וכו', פוסלת את כשירות המועמד לקורס-טיס – אלא אם סימני האלרגיה לא הופיעו מילדות, ואין בעיה במבנה כלי הנשימה.
האם רגישות לאנטיביוטיקה מסוג פניצלין יכולה לפסול אותי מלהתקבל לקורס-טיס?
לא. כיום קיימים סוגים שונים של אנטיביוטיקה בהם אפשר לטפל בחולים, ואין מניעה מלהתקבל לקורס-טיס בשל רגישות לאחד מהם. כמובן, עליך לדווח על כך במבדקים הרפואיים, על-מנת שלא תטופל בפניצילין במהלך הקורס.
האם מי שסובל מפלטפוס יכול להתקבל לקורס-טיס?
לבעיית הפלטפוס דרגות חומרה שונות, והפרופיל הרפואי נקבע בהתאם לכל מקרה. חייל עם בעיית פלטפוס קלה, שעומד במיגבלות הפרופיל הרפואי הנדרש לקורס-טיס (82 ומעלה), יוכל להתקבל לקורס רק לאחר שייבדק על-ידי אורטופד צבאי. חייל, הסובל מבעיית פלטפוס בדרגת חומרה גבוהה, ולכן הפרופיל הרפואי שלו נמוך מ-82, לא יוכל להתקבל לקורס.
האם מי שסובל מבקע מפשעתי (קילה) יכול להתקבל לקורס-טיס?
בקע מפשעתי עלול לפגוע בכשירות לקורס-טיס. אולם, אם הניתוח התבצע לפני יותר משנה, או לחילופין חוזק הרקמה חזר להיות תקין, ניתן יהיה לשקול את קבלת המועמד לקורס, בהנחה ששאר הנתונים מתאימים.
האם ניתן להתקבל לקורס-טיס לאחר ניתוח לייזר לתיקון הראייה?
כרגע לא ניתן להתקבל לקורס-טיס לאחר ניתוח לייזר לתיקון הראייה. ייתכן כי בעתיד, לאחר שיאסף ניסיון רפואי מספק אודות ניתוח זה, תשתנה המדיניות.
הערות וקרדיט:
קרדיט לאתר של חיל האוויר (http://www.iaf.org.il/) כל הזכויות שמורות.©
אשכול זה יעזור להרבה אנשים בפורום הזה ועונה על הרבה שאלות נפוצות ולכן אני מציע להוסיף אותו לנעוץ.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *