מלחמה בקורסי ההכנה הפרטיים

חיל האוויר יוצא למלחמה בקורסי ההכנה הפרטיים לגיבוש הטייס
מאת אנשיל פפר

מפקד ביה"ס לטיסה, אל"מ טל קלמן,
הורה ליצור לכל גיבוש לקורס מתווה שונה שיקשה להתכונן אליו מראש
חניכי מרכז ההכנה לגיבושים ליחידות צה"ל המובחרות של יובל עילם.
בחיל האוויר טוענים שההכנה מראש מעקרת חלק ממבחני הגיבוש.
בבית הספר לטיסה של חיל האוויר מכריזים מלחמה על תעשיית ההכנות של בני נוער לקראת ה"גיבוש" הקובע מי יתקבל לקורס הטיס היוקרתי. מדי שנה מתחרים אלפי תלמידי כיתות י"ב מכל רחבי הארץ על כ-300 מקומות בקורס הטיס ובשנים האחרונות, צעירים שאפתניים במיוחד משתתפים בקורסי הכנה פרטיים האמורים לשפר את סיכוייהם להתקבל לקורס המבוקש. מפקד בית הספר, אלוף משנה טל קלמן, הודיע לאחרונה שהוא "מכריז מלחמה" על התופעה ובין השאר הקים צוות מיוחד כדי לתכנן לכל גיבוש מתווה שונה שיקשה להתכונן אליו מראש.
בבית הספר סימנו במיוחד את יובל עילם – לוחם לשעבר ביחידת החילוץ של חיל האוויר (669) המפעיל זה 20 שנה בהרצליה מרכז הכנה לתלמידי תיכון המעוניינים להתקבל ליחידות מובחרות בצה"ל – כמי שאחראי לתופעה. בבית הספר טוענים שעילם דואג לתחקר אחרי כל גיבוש את המשתתפים בו, כדי לגלות את התרגילים שהם עברו ולהכין את חניכיו לגיבושים הבאים. בנוסף למבחני כושר וסבולת פיזית וראיונות אישיים, כולל גיבוש טיס סדרה של תרגילים הבודקים את עבודת הצוות והיצירתיות של המועמד, ובחיל טוענים שהכנה מראש מעקרת חלק גדול מערך המבחן. בנוסף, נטען שקורס ההכנה, שעלותו 360 שקלים לחודש מהווה יתרון בלתי הוגן לצעירים הבאים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה.

לא ברור אם המדיניות החדשה קיבלה את אישורו של מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, שרק לפני חודש העניק לעילם, יחד עם עוד כמה אנשי חינוך, תעודת הוקרה על "תרומתך הייחודית בחינוך דור העתיד של לוחמי צוות אוויר". לדברי עילם, "אני שומע טענות כבר שנים נגד ההכנה שאנחנו עושים, אבל מי שבדק היה מלא התפעלות".

עילם מכחיש את הטענות כאילו הוא עורך מעקבים אחר הגיבושים כדי לגלות את המבחנים בהם. "אני לא יודע איזה תרגילים עושים שם וזה לא מעניין אותי. מי שחושב שזה מה שיעזור למישהו להתקבל לא מבין מה אנחנו עושים כאן. אנחנו לא רק מכינים אותם לגיבושים אלא גם מכינים אותם לצבא בכלל". לדברי עילם, מתוך אלפי הצעירים שהשתתפו בקורסים שלו במשך השנים, 137 סיימו את קורס הטיס והפכו לטייסים, בהם גם מפקדי טייסות. עילם אף דוחה את הטענות כאילו ההכנה שלו נותנת יתרון לבעלי אמצעים. "אין מצב שמישהו רוצה להשתתף ולא ניתן לו", הוא אומר, "בכל מחזור יש בין חמישה לעשרה צעירים שמשתתפים בחינם".
0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *